Dla komunikacji

+48 (882) 472 611 Pon. - Pt. od 8:00 do 20:00

Jak obliczyć powierzchnię ścian

Jak obliczyć powierzchnię ścian lub sufitu do malowania

Kiedy dochodzi do wyceny nieruchomości, a także konieczności obliczenia, jaka ilość materiałów budowalnych będzie potrzebna do wykonania remontu, koniecznie trzeba znać liczbę metrów kwadratowych mieszkania/pomieszczenia. Zatem metr kwadratowy jest główną jednostką, w której mierzone są powierzchnie. Osoby mające doświadczenia związane z remontami lub koordynowaniem pracami wykończeniowymi doskonale o tym wiedzą. Ten artykuł pomoże zdobyć informacje odnośnie tego, w jaki sposób liczyć metry kwadratowe, co należy mieć wówczas na uwadze, jak również – z jakich narzędzi korzystać.

 

Dlaczego warto wyliczać powierzchnię ścian lub sufitu w metrach kwadratowych przed rozpoczęciem malowania?

Potrzeba obliczenia metrów kwadratowych sufitu lub ścian może zaistnieć w różnych sytuacjach, ale najczęściej w przypadku gdy:

  • Zbliża się remont i należy ustalić dokładną liczbę materiałów budowlanych;
  • Zamierza się zmienić design pomieszczenia lub dokonać jego przebudowy;
  • Ustala się, jak długo potrwają prace remontowe;
  • Wyjaśnia się, ilu pracowników jest potrzebnych do realizacji remontu itp.

Metry kwadratowe są jednostką, która jest stosowana w odniesieniu do powierzchni, jeżeli mowa o branży budownictwa, nieruchomościach, jak również pracach wykończeniowo-remontowych. W sytuacjach, kiedy chcemy ustalić cenę nieruchomości, wynagrodzenie za usługi remontowo-budowlane, koszt materiałów, które będą wykorzystywane na danym obszarze, posługujemy się właśnie metrami kwadratowymi. Dzięki temu można poznać cenę, z jaką trzeba się liczyć myśląc o danej nieruchomości lub jej wykończeniu. Zatem stosowanie m. kw. jest niezbędne w przypadkach, których mowa powyżej.

Przy liczeniu metrów kwadratowych konkretnego obszaru, np. podłogi, ściany, całego pomieszczenia, trzeba zastosować znany z czasów edukacji szkolnej wzór na pole powierzchni. By uzyskać odpowiedź na pytanie o metry kwadratowe interesującej nas powierzchni, należy dokonać mnożenia szerokości przez długość. Kiedy mamy do czynienia z kwadratową powierzchnią, wynik trzeba będzie podnieść do kwadratu, natomiast w sytuacji, gdy obszar jest prostokątny – pomnożyć długość przez szerokość. Można korzystać z następujących skrótów, jeśli chodzi o zapisywanie metrów kwadratowych: m2, m kw., a także mkw.

 

Jak obliczyć metry kwadratowe ściany lub sufitu?

Warto zaznaczyć, że obliczenie metrów kwadratowych danej powierzchni nie jest trudne. To działanie jest najłatwiejsze w przypadku obszarów w kształcie kwadratu lub prostokąta. Jeśli chodzi o nieruchomości, przy dokonywaniu wyliczeń z metrami kwadratowymi, najlepiej sprawdzi się korzystanie z rzutów architektonicznych, które zawierają również wszelkie nieregularne kształty.

Łatwość w obliczaniu metrów kwadratowych zanika w sytuacji, kiedy trzeba odnieść pomiary do obszarów ze skosami i krzywiznami. Jednak w każdym przypadku można dokonać potrzebnych obliczeń. Najlepiej zacząć od obliczania powierzchni posiadającej regularny kształt, a następnie przejść do pomiarów pozostałych obszarów, które można ująć np. w trójkąt lub koło. Wówczas również należy posługiwać się wzorami znanymi z geometrii na pola powierzchni.

Kupując materiały budowlano-remontowe warto zadbać o to, by ich ilość była o około 20% większa, niż pokazały obliczenia powierzchni. Można się zastanowić – dlaczego w ten sposób? Otóż, mogą pojawić się nieprzewidziane sytuacje, jak np. zniszczenia lub po prostu błędy w pomiarach. Zapas w materiałach może także okazać się przydatny później, jeśli coś wymagałoby poprawy lub uzupełnienia.

Jak najlepiej dokonywać pomiarów związanych z liczeniem metrów kwadratowych? Doskonale sprawdzi się zwykła miarka budowlana, która jest tanim, podstawowym narzędziem. Natomiast w sytuacjach, kiedy metry kwadratowe powinny być obliczane w dużych przestrzeniach, jak np. domy jednorodzinne, obiekty przemysłowe, wówczas wygodniejsze będzie posługiwanie się takim narzędziem, jak laser krzyżowy, który jest bardzo precyzyjny i szybko wyznacza potrzebne wielkości do przeprowadzania pomiarów.

 

Jak obliczyć wymaganą ilość farby lub tynku na metr kwadratowy?

Nie istnieje uniwersalna formuła pozwalająca na precyzyjne obliczenie niezbędnej ilości farby na metr kwadratowy, gdyż zależy to od rodzaju powierzchni ściany lub sufitu, a także od wydajności farby, którą wybierzesz do malowania. Dane o wydajności konkretnej farby podaje producent, wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na opakowaniu wybranego przez Ciebie produktu.