Dla komunikacji

+48 (882) 472 611 Pon. - Pt. od 8:00 do 20:00

Jak się pozbyć grzyba ze ściany

Dlaczego na ścianach pojawia się grzyb?

Grzyb w domu może pojawić się dosłownie w ciągu kilku dni: wystarczy, by ukształtowały się ku temu odpowiednie warunki, a właściciele mieszkania nie podjęli odpowiednich prewencyjnych działań w momencie ich występowania. Jak pojawia się grzyb na ścianach?

Taki stan rzeczy jest najczęściej powiązany z zaniedbaniami, które miały miejsce w trakcie powstawania nieruchomości albo na jeszcze wcześniejszym etapie, czyli podczas projektowania. Tworzenie się pierwszych skupisk grzybów i pleśni występuje głównie w miejscach, w których jest przerwana warstwa izolacji termicznej. W efekcie nieskutecznej termoizolacji pojawia się wychłodzenie na konkretnym obszarze powierzchni (mogą to być np. fundamenty lub styk ścian), a kolejno osadza się para wodna. Jeśli dojdzie do zawilgocenia, grzyby, pleśnie i inne drobnoustroje będą miały idealne warunki, aby się rozwijać.

Do rozwoju grzybów i pleśni w domu lub mieszkaniu przyczynia się także występowanie wilgoci, która nie jest skutecznie odprowadzana poprzez wentylację. Jeśli para wodna, która gromadzi się w wyniki gotowania, suszenia prania, kąpieli pozostaje w pomieszczeniach i nie jest w odpowiedni sposób z nich odprowadzana, należy mieć na uwadze, że będzie się ona gromadzić m.in. na ścianach, a kolejno wnikać w przegrody budowlane. W źle wentylowanych pomieszczeniach ściany są narażone na stały kontakt z wilgocią, co powoduje, że grzyby i pleśń mogą się namnażać.

Najpopularniejsze sposoby na zwalczanie grzyba na ścianach

Co zwiastuje pojawienie się grzyba w domu? Otóż, są to czarne plamki ulokowane na ścianach i sufitach. Przebywanie w pomieszczeniach, w których doszło do tego typu wykwitów nie jest korzystne dla naszego zdrowia, a mikroklimat w nich panujący wręcz nam szkodzi. Warto mieć na uwadze, że nie jest to tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Udzielimy wskazówek, jak pozbyć się niechcianych lokatorów ze ścian naszych domów i mieszkań.

Trzeba pamiętać, że pleśń oraz grzyb występujące na ścianach są według lekarzy niebezpieczne dla naszego zdrowia. Bakterie i drobnoustroje są przyczynami występowania chorób płuc, jak również popularnej choroby, jaką jest astma. W tym artykule dowiesz się o tym, jak z wykorzystaniem domowych i profesjonalnych metod pozbyć się grzyba ze ściany.

Najważniejszym działaniem jest poprawienie niedoskonałości, które powstały na etapie projektu lub budowania. Zdarza się, że aby usunąć pleśń i grzyba ze ścian trzeba dokonać remontu, który doprowadzi do wyeliminowania mostków termicznych, czyli zostanie położona izolacja. Osuszenie budynku może okazać się konieczne w sytuacji, kiedy zawilgoceniu ulegną fundamenty. Nie jest również wykluczone, że przyczyną problemu może być rozmieszczenie grzejników. Grzejniki powinny być zamontowane w pobliżu okien, wówczas problem pleśni i grzyba powinien być rozwiązany.

Odpowiedni rodzaj okien również pełni znaczącą rolę. Jeśli okna nie będą miały możliwości ich rozszczelnienia, wtedy będzie mocno utrudniony dostęp świeżego powietrza do pomieszczeń. Sprawi to, że rozwój pleśni i grzybów nie będzie trudny.

Ponadto kluczową kwestią, aby nie dopuszczać do rozwoju pleśni i grzybów w pomieszczeniach, jest sprawnie funkcjonujący system wentylacji, który sprawia, że nie dochodzi do gromadzenia się wilgotnego powietrza we wnętrzach.

Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy fachowców OTOmistrz w celu usunięciu pleśni ze ścian, warto wybrać naprawdę skuteczny środek do zwalczania pleśni i grzybów. W Internecie często można znaleźć artykuły, które proponują korzystanie z domowych środków. Owszem, środki tradycyjne są dobre, ponieważ są przygotowywane ze składników, które są zawsze w domu pod ręką. Są to: ocet, alkohol, nadmanganian potasu, wybielacz, nadtlenek wodoru, wszelkie inne substancje o właściwościach antyseptycznych. Nie są jednak tak skuteczne, jak oczekuje większość ludzi. Znacznie szybszy i lepszy efekt pozwalają uzyskać środki, przeznaczone do fachowego wykorzystania.  Dzieli się je na kilka grup:

  • Preparaty, przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności. Idealnie nadają się do profilaktyki w pomieszczeniach, takich jak: pralnia, łazienka, kryte baseny, jednak nie są w stanie zwalczyć dużej ilości grzybów;
  • Fungicydy nowej generacji, skutecznie zwalczające stare złoża grzybów, a także czarną pleśń;
  • Chemiczne środki, przeznaczone do wielorazowego wykorzystania, świetnie sprawdzające się w sytuacjach, gdy złoża grzybów są duże i wymagają kilkakrotnego stosowania środków chemicznych.

Sprawdzone domowe metody na usuwanie grzyba ze ściany

Co jest najbardziej istotne? Trzeba wskazać przyczynę problemu i podjąć działania, aby ją wyeliminować. Po wykonaniu tych kroków można przejść do usuwania skutków, czyli pojawiającej się pleśni i grzybów.

Jeśli grzyb pojawił się na powierzchni ściany, najpierw należy starannie ją wyczyścić. Wówczas do tego działania będzie potrzebne:ciepła woda, szczotka i środek grzybobójczy. W sytuacji, gdy grzyb zagnieździł się w ścianie, konieczne będą bardziej inwazyjne działania, jak skucie tynku i odkażanie powierzchni specjalistycznym preparatem. Wówczas dobrze jest zastosować preparat na większą powierzchnię czyszczonego obszaru, gdyż będzie to działanie prewencyjne. Po tym, jak ściana zostanie umyta, trzeba nanieść na nią specjalistyczny środek, należy ją też wysuszyć. Kolejno można przejść do etapu uzupełnienia tynku, jak i malowania ściany.

Po działaniach, które pomogły zwalczyć pleśń i grzyba warto nie dopuścić do ich powrotu. Dobrze jest stosować środki zapobiegawcze na narażone obszary. Wśród nich znajdują się zarówno środki chemiczne, jak i naturalne, jak np. woda z octem. Można zatem wybrać, które z nich nam bardziej odpowiadają.

Jak zapobiec pojawieniu się grzyba i pleśni na ścianach?

Doświadczenie tak dużych firm, jak OTOmistrz pokazuje, że znacznie łatwiej jest nie zadawać pytania o to, jak usunąć pleśń ze ściany, ale dbać o to, by nie pojawiała się w pomieszczeniu w ogóle. Najłatwiejszym rozwiązaniem może stać się kupno preparatu do usuwania wilgoci ze ścian, jednak często same rozwiązania pielęgnacyjne mogą nie być wystarczające. Do wystąpienia problemu można także nie dopuścić poprzez:

  • Stosowanie w pomieszczeniu dobrej wentylacji;
  • Minimalizowanie korzystania w dekoracji wnętrz z elementów plastikowych lub innych, “nie oddychających” materiałów;
  • Natychmiastowe usuwanie wilgoci w razie jej pojawienia;
  • Izolację stropów piwnic lub ścian zewnętrznych mieszkania.
  • Izolację stropów piwnic lub ścian zewnętrznych mieszkania.

Zadbanie o te wszystkie szczegóły może być czasem dość trudne, dlatego po fachową pomoc klienci zwracają się do takich firm, jaką jest np. OTOmistrz. Firmy kompleksowo zajmują się rozwiązaniem problemu przedostania się do pomieszczeń wilgoci. Tym samym pozbawiają właścicieli mieszkań potrzeby eliminowania tego typu problemu, jakim jest usuwanie grzyba ze ściany. Zużycie farby zależy też od metody, którą odbywa się jej nanoszenie. Między innymi wykorzystanie metody natryskowej jest bardziej wydajne, niż na przykład malowanie ścian za pomocą wałka.