Zwalczanie karaluchów

Zwalczanie karaluchów: domowe metody

Karaluchy to jedne z najbardziej nieprzyjemnych, trudnych do usunięcia, a nawet niebezpiecznych szkodników, które mogą dostać się do Twojego domu. Dlatego w razie pojawienia się w domu nawet jednego karalucha,  bardzo ważne jest podjęcie natychmiastowych działań, skierowanych na zniszczenie tych owadów. W tym celu można wykorzystać zarówno popularne środki domowe, jak i skorzystać z usług fachowej dezynsekcji, wykonanej przez fachowców firmy OTOmistrz.

 

Ustalamy rodzaj karaluchów, który pojawił się w Twoim mieszkaniu

Przed przystąpieniem do niszczenia karaluchów w mieszkaniu lub biurze, należy dokładnie ustalić, jaki rodzaj karaluchów się pojawił się. Mimo dużej różnorodności (ponad 4,5 tys. gatunków) w Polsce rozpowszechnione są tylko 2 gatunki karaluchów: karaluchy czerwone oraz karaczany pospolite.

Karaluchy czerwone najczęściej są spotykane w mieszkaniach miejskich: długość ciała osobnika dorosłego (imago) wynosi 10-17 mm, kolor różnych osobników może zmieniać się od jasnoczerwonego do ciemnobrązowego. Dorosłe osobniki żyją przez 5-6 miesięcy, a w ciągu tego cyklu życiowego jedna samica jest w stanie złożyć 200-300 jaj. Z kolei karaczany pospolite są bardziej przystosowane do zamieszkania w środowisku naturalnym, spotykane są często także wewnątrz lub na zewnątrz domów jednorodzinnych.  Jeśli osiedlają się w miastach, mieszkają w kanałach burzowych, pół piwnicach i piwnicach, a gdy nadchodzi zimna pogoda, przedostają się do mieszkań. Czarne prusaki różnią się od czerwonych kolorem i rozmiarem: samce mają długość około 25 mm, samice – nawet do 32 mm. Wchodząc do mieszkania biegną tylko po poziomej powierzchni. Podobnie jak czerwone karaluchy psują żywność i przenoszą choroby.

 

Jak pozbyć się karaluchów?

Znalezienie nawet 1-2 karaluchów lub śladów ich obecności w mieszkaniu niesie ze sobą zagrożenie rozprzestrzeniania się szkodników i zasiedlania lokali mieszkalnych licznymi koloniami. Stąd pojawia się pytanie: jak pozbyć się prusaków i nie dopuścić do ich ponownego przeniknięcia do mieszkania?

Zwalczanie karaluchów w domowych warunkach nie jest zadaniem łatwym, a więc nie ma się co dziwić, że coraz częściej usługę dezynsekcji Polacy zamawiają u fachowców, na przykład w firmie OTOmistrz. Jeśli jednak chcesz zwalczyć owady przystępnymi środkami domowymi, przede wszystkim należy zadbać o właściwe wysprzątanie swojego mieszkania. Jeśli pozostawiasz jedzenie na stole, a w domu masz dużo starych nie odkurzonych rzeczy, nawet stosowanie potężnych insektycydów pozwoli osiągnąć tylko efekty krótkotrwałe.

Jeśli od dawna zmagasz się z karaluchami w mieszkaniu, żeby pozbyć się tych owadów na zawsze, warto zrobić mały remont kosmetyczny, najlepiej także uzgodnić swoje działania z sąsiadami lub zaprosić do wykonania dezynsekcji firmę, która zniszczy prusaki nie tylko w oddzielnym mieszkaniu lub klatce schodowej, ale w całym bloku. Tego typu usługi świadczy na przykład firma OTOmistrz.

 

Domowe sposoby na zwalczanie karaluchów

Najprostszą domową metodą na zwalczanie domowych karaluchów, jest tak zwane “mrożenie”. Kiedy temperatura osiąga -5 ℃, domowe prusaki giną. Sposób ten, chociaż jest ekologiczny, ma wiele wad: może doprowadzić do uszkodzenia systemu ogrzewania mieszkania, ponadto w Polsce można go stosować tylko w miesiącach zimowych.

Są też inne domowe sposoby na zwalczanie prusaków w domu:

  • Pułapki i lepki to prosty i bezpieczny sposób na wydostanie karaluchów z mieszkania, ale niestety działa tylko przy niewielkiej liczbie owadów. Takie pułapki mogą być elektroniczne lub mechaniczne, stosowane z wykorzystaniem trucizny lub też nie;
  • Ultradźwiękowy odstraszacz karaluchów. Oprócz fal o wysokiej częstotliwości urządzenia emitują specjalne sygnały świetlne, które niszczą układ nerwowy owadów. Urządzenie to jest dość skuteczne, ale może zaszkodzić zdrowiu zwierząt domowych;
  • Spraye, maści, i in. Zawierają truciznę, która jest niebezpieczna dla dorosłych osobników, niestety większość z takich środków owadobójczych jest także niebezpieczna dla człowieka.

 

Usługi dezynsekcji: gwarantowany sposób na pozbycie się karaluchów z mieszkania i biura

Gwałtowny wzrost liczebności, skryty tryb życia i możliwość wejścia do dowolnego pomieszczenia przez ciągi komunikacyjne sprawiają, że wszystkie rodzaje karaluchów w mieszkaniu są prawie niezniszczalne. Problemem jest także to, że współczesne środki owadobójcze, skuteczne przeciwko dorosłym osobnikom, nie niszczą jaj prusaków.

Zamawiając usługę fachowej dezynsekcji w firmie OTOmistrz każdy z klientów może mieć pewność, że rozwiąże problem prusaków w mieszkaniu szybko i skutecznie. Nowoczesne preparaty, wykorzystywane do walki z owadami, oddziałują zarówno na młode i dorosłe osobniki, jak i na ich jaja. Dodatkowo takie środki są całkiem bezpieczne dla człowieka i zwierząt. Fachowcy niszczą karaluchy nie tylko w pojedynczym mieszkaniu, ale i na przylegających do niego terenach, dzięki czemu problem owadów w mieszkaniu zostaje rozwiązany na długi czas, a w razie właściwego utrzymania pomieszczenia w czystości – na zawsze.